Published online by Cambridge University Press: 07 March 2019
Within the varied repertoire of songs sung in the course of the traditional village wedding ceremony in Slovakia, specific songs were performed—usually by women without instrumental accompaniment—at particular, mostly ritual moments with context-appropriate texts to one or two recurring, locally identified wedding tunes called svadobné nôty. Today, these songs are still known by village people and are occasionally also performed within or outside the wedding context. Moreover, this phenomenon of a common local wedding melody seems to be spread among the wedding traditions of central, southern, and eastern Europe, sharing the name (svadobný hlas, svadbarski glas, svatovski glas) and similar features (Važanová 1999).
Vrámci rôznorodého spevného repertoáru slovenskej ľudovej svadby sa vyníma špecifická skupina piesní, ktoré spievali poväčšine ženy bez nástrojového sprievodu, často v kľúčových fázach svadobného rituálu s aktuálnymi textami na jednu alebo dve lokálne melódie nazývané svadobné nôty. Podobný fenomén lokálnej svadobnej melódie je známy aj v iných európskych, najmä slovanských tradičných kultúrach.
Ako jeden z najstabilnejších prvkov žánrovej štruktúry tradičnej svadby, rozoznávaný ako taký samotnými ľudovými spevákmi ešte aj v súčasnosti, keď už väčšina svadobných obradov a rituálnych významov, s ktorými sa tieto piesne spájali, zanikla, svadobné nôty predostierajú viacero otázok, predstavujúcich východisko autorkinej dizertačnej práce (“Svadobné nôty: Obradné svadobné melódie v kontexte slovenskej tradičnej kultúry,” City University of New York, 2008) i tejto štúdie. Ako sa svadobné nôty odrážajú v predstavách a názoroch ich tradičných nositeľov? Prečo boli pôvodne interpretované najmä ženami? Prečo sa práve jedna a tá istá melódia cyklicky vracia v jednotlivých nosných momentoch svadby a čo má spoločné s týmito fázami? Aký je vzťah medzi svadobnými nôtami a textami piesní, prípadne tancom, nástrojovým sprievodom a ostatnými žánrami svadobného repertoáru?
Predkladaná štúdia vychádza zo spomienok strednej a staršej generácie žien z vybraných obcí Slovenska, reflektujúcich svadobné zvyky a piesne ich mladosti. Na základe týchto spomienok ako aj funkčnej a žánrovej analýzy svadobných nôt v kontexte dynamiky spoločensko-ekonomických a kultúrnych podmienok života slovenskej dediny v dvadsiatom storočí, autorka uvažuje o funkciách, ktoré mohli svadobné nôty plniť v tradičnej slovenskej svadbe a v kontexte patriarchálnej dedinskej kultúry, ktorej princípy a hodnoty boli spätne reprezentované v svadbe ako v kľúčovej udalosti rodiny i celej komunity.
This paper, read at the 39th World Conference of the ICTM in Vienna in 2007, outlines basic ideas proposed in my recently finished dissertation entitled “Svadobné nôty: Ceremonial Wedding Tunes in the Context of Slovak Traditional Culture” (Važanová 2008).